Sulu Kaplama Nedir ?

Sulu Desen Kaplama Nedir?

Sulu desen kaplama; karbon kaplama, hydrographics veya Water Transfer Printing olarak bilinen kaplama çeşidinin Türkçesidir. Hydrographics, Türkistan’daki Buhara kentinde doğmuş ve İran yolu ile Osmanlı’ya geçmiş Ebru Sanatı’nın günümüzdeki versiyonudur. Sulu Desen Transfer olarak da bilinir.

Günümüzde sulu desen kaplama ile kişisel zevklere göre çok sayıda desen uygulanabilir. Sık olarak karbon kaplama olarak tercih edilir. Sulu karbon kaplamanın da çok sayıda çeşidi mevcut ve kişinin zevkine göre renk, desen seçeneklerinde sınır neredeyse yok denecek kadar fazla. Her ne kadar karbon kaplama çok tercih edilse de ahşap, maun gibi desenlerde de çok fazla seçenek mevcut. Tabi zevke ve yaratıcılığa göre çok farklı çalışmalar yapılabilir ve aracınıza çok farklı karakteristik duruş kazandırılabilir.

Sulu Desen Kaplama Uygulama Alanları

Jant, iç trim, tampon lipleri, difüzör, panjur, kapı kolu gibi sökülebilir tüm parçalarınız kaplanabilir. Aracını kişiselleştirmek isteyen kişilerin öncelikli olarak tercih ettiği yöntemlerden biridir. Bu yöntemle aracınızın iç trim karbon, ahşap ve çok farklı çeşitli desenlerle kaplayarak özel bir görünüm elde edebilirsiniz. İç trimin yanı dış aksamdaki tampon lipi, difüzör gibi parçaları kombinleyerek aracınızı eşsiz bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Bu kombine jantlarınızı da dahil edebilir ve her yerde dikkat çekebilirsiniz. Bu örneklerin dışında ön panjur, logo, kapı kolu, spoiler, portbagaj, far içi, kaput maskesi gibi aklınıza gelebilecek tüm parçalarınıza farklı desenler uygulatabilir ve herkesten farklı olabilirsiniz.

Uygulama alanı sadece araçlar değildir. Otomotivin yanı sıra birçok sektörde de kullanılır. Kişisel eşyalarınızı bu yöntemle özelleştirebilirsiniz. Mesela gözlük çerçevenizi karbon kaplama veya ahşap kaplama olarak desen transfer uygulattığınızda eşsiz bir gözlüğe sahip olabilirsiniz. Bu gibi özelleştirmelerle telefon kapağı, tüfek, silah kabzası, mause, joystick gibi birçok eşyanıza farklı görüntü kazandırabilirsiniz.

Sulu Desen Kaplama Nasıl Uygulanır?

Desen transfer işlemini uygulamadan önce uzun bir hazırlık aşaması bulunuyor. Dışarıdan bakıldığında sadece havuza daldır-çıkar olarak gözüküyor fakat işin arka boyutu pek de gözüktüğü gibi değil. Desen transfer işlemine başlamadan önce yüzey transfer işlemi için hazırlanmış olmalı.

Bu hazırlık aşamasında öncelikle kaplanacak parçanın daha önce almış olduğu hasar varsa o hasar onarılır. Onarım sonrasında parçanın üretildiği maddeye göre zımparalama işlemi yapılır. Zımparalama işlemi sonrası ihtiyaç duyulması halinde astarlama işlemi yapılır. Astar sonrası zeminin pürüzsüz olması için tekrar zımparalama işlemi yapılır. Bu zımparalama işleminden sonra parça yıkanır kurulanır ve boya için hazırlanmış olur. İstenilen desene göre parçanın desen transferi öncesi boyanması gerekir. Atılacak bu boya desenin kendini gösterebilmesi için önemli rol oynuyor. Boyanmaya hazır bu parça özel bezlerle tozdan arındırılarak boyama işlemi yapılır. Boyanın kurumasının ardından kaplama işlemine hazır hale gelir.

Seçtiğiniz desen filmi önceden belirli derecede ısıtılmış ve diğer gerekli hazırlıkları yapılmış su kazanına kaplamaya uygun şekilde yerleştirilir. Su yüzeyine yerleştirilen desen filminin, kaplanacak parçaya yapışabilmesi için açıcı sıvının püskürtülmesi gerekir. Bu sıvı bazı kimyasalların belirli oranlarda karışımıyla oluşturulur. Bu açıcı sıvının püskürtülmesinin ardından parça daldırılır ve desen transfer işlemi uygulanmış olur. Daldırma işlemi sonrası parça temizlenir ve verniklemek için hazırlanır. Vernikleme işlemi tercihe göre mat ve parlak olarak yapılabilir. Vernik, desenin dayanıklılığı ve kalıcılığı için önem arz ediyor. Vernikleme sonrası parça kurumaya bırakılır ve kuruma ardından desen transfer işlemi tamamlanmış olur.

Boya, vernik gibi işlemlerin tümü mümkün olduğunca oto boya fırınında yapılır. Bu sayede minimum hata ve maksimum parlaklık elde edilmiş olur.Boya vernik işlemleriniz oto boya fırınında yapılmaktadır!

Oto boya tecrübemiz ile zemin hazırlamadan verniklenme aşamasına kadar tüm süreci maksimum kalitede uyguluyoruz.

Sulu kaplama hakkında merak edilenler

Ne kadar dayanıklı?

Araç üzerindeki boya kadar dayanıklıdır. Tazyikli su vs. gibi durumlardan kesinlikle etkilenmez. Kaldırım sürtmesi ve taş vuruğu gibi sert cisimlerden darbe alınmadığı sürece zarar görmez.

Ne kadar çeşit var?

Karbon, ahşap, mermer, kurukafa vs. birçok desen seçeneği mevcut. Desenlerin altına farklı renkte boyalar atılarak farklı özelleştirmeler sağlanabilir.

Hangi parçalara yapılabilir?

Sökülebilen ve suya girmesinde sakınca olmayan her parça kaplanabilir. Jant, difüzör, ayna kapağı, tampon lipi, iç trim parçaları, motor kapakları, motosiklet parçaları, kask, gözlük çerçevesi gibi aklınıza gelebilecek her türlü parça kaplanabilir.